Rendezvények
Az MFT Észak-magyarországi Területi Szervezete 2010. évi történései
1. ̶0Telkibánya Geology̶1 A Miskolci Egyetem által kiadott angol nyelvű kötet tanulmányainak magyar nyelvű bemutatása. Közös rendezvény a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara Ásványtani-Földtani Intézetével és az MTA Miskolci Területi Bizottsága Bányászati, Földtudományi, Környezettudományi Szakbizottságával a TELKIBÁNYA TEREPI OKTATÓPARK ̵1 INTERREG IVA projekt keretén belül.
A Telkibánya Geology c. kötet megjelentetését részben az Intézet, részben a Kar fedezte. A kötet a Telkibányai Interreg Projekt tudományos adatgyűjteményéhez is illeszkedik. Az előadásokra a Telkibányán zajló PhD műhelytábor utolsó napján, április 10-én került sor, ahol a következő előadások hangzottak el:
Zelenka Tibor: Telkibánya bányászattörténete Szakáll Sándor: Telkibánya ásványai Molnár Ferenc: A telkibányai ércesedés genetikája Sasvári Tibor: Telkibánya szerkezetföldtana Kiss János: Teleptani tulajdonságok, geofizikai mérések és értelmezésük a telkibányai kutatási területen Földessy János: Az utóbbi időszak kutatásai, a bányászati tevékenységek környezeti hatásai Szepesi János: A telkibányai Ósva völgy menti riolit-perlit kibúvások geológiája
Az előadóülés terepi bemutatóval zárult, melyet az Ósva-völgy vulkáni fácieseinek bemutatására Szepesi János vezetett. Résztvevők száma: 22 fő.
2. ̶0Van még víz?̶1 Beszámoló a Lillafüreden megrendezett III. tudományos konferenciáról
A Diósgyőrért ̶0A Diósgyőri Vár Térségének Fejlesztéséért̶1 Közhasznú Alapítvány jóvoltából, ̵1 F. Tóth Géza kuratóriumi elnök szervezésében ̵1 2010. május 6-án került megrendezésre Lillafüreden ̶0Van még víz?̶1 címmel, az immár a III. sorszámot viselő tudományos konferencia. Társszervezők voltak: a Magyar Állami Földtani Intézet, a Magyarhoni Földtani Társulat, a Magyarhoni Földtani Társulat Észak-magyarországi Területi Szervezete, Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, a Miskolci Egyetem és a Vasasztal Társaság.
A konferencia résztvevői megkoszorúzták Dr. Balog Kálmán emléktábláját és Dr. Pávai Vajna Ferenc emlékhelyét. A koszorúzáson a Bányász Himnuszt a ̶0Kocsis Pál Kertbarátok Kórusa̶1 intonálta. Az időjárás a részt vevőkhöz kegyes volt, mert a koszorúzáson még nem esett.
A konferencia a Lillafüredi Hotel Palota Beatrix termében délben folytatódott. Legelőször az alapító bemutatta azt a Geofil-díjat, amelyet ezentúl minden évben egy olyan szakember kap meg, aki a földtani örökség védelme érdekében sokat tett. A díjnak jelen időpontban már 9 hivatalos támogatója van. Az első kitüntetett Hernyák Gábor, a volt rudabányai főgeológus lett, akinek a díjat jelentő kisplasztikát dr. Kordos László a MÁFI igazgatója adta át, a jelenlévők elismerő tapsa mellett.
Ezután az alábbi előadások hangzottak el:
Bernáth Attila: Diósgyőr-Lillafüred fejlesztése. Tóth György ̵1 Somody Anikó: A Recsk-Bükszéki termál vízrendszer eddigi és várható változásai. Rotárné Szalkay Ágnes ̵1 Tóth György: A Hévízi-tó internetes megjelenítésű monitoring rendszere. Szlabóczky Pál: Klímaváltozás hatása a vízkészletek csökkenésére a Bükkben. Darabos Enikő, Lénárt László, Németh Ágnes: A bükki karsztvíz észlelőrendszer mérési eredményei 1992 - 2010 között. Polák Péter: A bükki források állapota, a Szinva- és a Garadna-völgy területén. Ludovit Gaál (Szlovákia) - Tardy János: A ̶0NOVOHRAD-NÓGRÁD GEOPARK̶1 Magyarország és Szlovákia első geoparkjának bemutatása.
A nap végén a kuratórium elnöke foglalta össze a nap eseményeit, ismertette a közeli és a távolabbi jövő terveit, és reményét fejezte ki, hogy a IV. konferencián is újra találkozunk. A konferencia ideje alatt hol esett, hol megállt, majd a hivatalos zárszót követően megnyíltak az égi csatornák, és bizonyították, hogy van még víz̷0 ̷0
3. Szent-Iván napi vacsoraest Miskolc, 2010. július 1.
A területi szervezet jubiláns tagjainak (ezúttal Hajdúné Molnár Katalin, Kárpáti Istvánné, Juhász András, Némedi Varga Zoltán, Mátyás Ernő, Szlabóczky Pál, Szokolai György) köszöntése. Ez volt a hetedik alkalom. Résztvevők száma: 24 fő volt.
A Miskolc-Tapolcán a Kis Anna Halászkertben elfogyasztott ünnepi menük az alábbiak voltak:
a) Harcsa terrine édesvízi rákkal burkolva Sertéshálóban roséra sült sertésjava, kolbászos ceruzababbal, fenyőmagos rizzsel b) Vadhúspogácsa vargányagombás raguval, karottás rizzsel Kemencében sütött marhafelsál narancsos csipkemártással, almás burgonya krokettal c) Juhtúrós tésztafánkocskák málnaecetes zöld salátaágyon Rostonsült csirkemell steak, paradicsomos salsával, polenta ropogóssal
4. Bányászati Geológus Fórum
2010. október 28-29-én Mátrafüreden gyűltek össze a szénbányászattal foglalkozó geológusok, az immár hagyományossá váló Bányászati Geológus Fórumra, amelyet a 2007. évi várgesztesi rendezvény után ezúttal Mátraaljára hívtak össze a rendezők: * a Mátrai Erőmű Zrt., * az MFT Észak-magyarországi Területi Szervezete, és * az MTA Miskolci Akadémiai Bizottsága Bányászati-Földtudományi-Környezettudományi Szakbizottsága.
A kétnapos tanácskozás első napján, 2010. október 28-án ̵1 az összesen megjelent 45 fő résztvevő előtt ̵1 az alábbi előadások hangzottak el:
1. Derekas Barnabás (Mátrai Erőmű Zrt.) Megnyitó 2. Horn János (BDSzSz) A hazai természeti erőforrások hasznosítása 3. Dries du Plooy - Gombor László (Wildhorse Energy Kft.) UCG: A konvencionális szénbányászat alternatívája Magyarországon (angol-magyar nyelvű előadás) 4. Püspöki Zoltán (Debreceni Egyetem) Földtani kutatás és készletszámítás Máza-Váralja-Dél területén - adatkezelés, rétegtani, szerkezeti földtani problémák, alternatív modellezési eljárások 5. Kalmár István (CALAMITES Kft.) A tiszta széntechnológiák jövője 6. Kaufmann Tibor (CALAMITES Kft.) A nagymányoki fekete-kőszén előfordulás geológiai modellezése, felhasználása a külfejtés tervezésében. 7. Szabó Attila (GEOSZABÓ Kft.) Erőművi zagytározók szigetelése 8. Hámorné Vidó Mária (ELGI) Uniós pályázati lehetőségek bemutatása szénbányászati, kutatási és hasznosítási témában 9. Kubus Péter (MOL Nyrt. Kutatás-Termelési Divízió) Szén-dioxid összegyűjtés és visszasajtolás realitása a hazai olajipar szempontjából 10. Szongoth Gábor (Geo-log Kft.) Kőzetállapot előrejelzés mélyfúrás-geofizikai mérések alapján vágathajtás irányítás céljából 11. Kissné Mezei Ágnes (Mátrai Erőmű Zrt.) A Mátrai Erőmű Zrt. külfejtéseiben működő online hamutartalommérő műszerek működési tapasztalatai 12. Kiss Péter (ENVIRA Kft.) - Reményi Gábor (VIRTUÁL Kft.) A borsodi szénbányászat története, további működési lehetőségek 13. Földessy János (Miskolci Egyetem) A 80 éves Némedi-Varga Zoltán professzor emeritus és Juhász András nyugalmazott főgeológus köszöntése
A születésnapi köszöntőn az ünnepeltek az MFT részéről egy-egy, a működési területük korábbi földtani térképének (Vadász E. ill. Shréter Z.) bekeretezett reprodukcióját, illetve a CALAMITES Kft. jóvoltából névre szóló borokat kaptak ajándékba. A napi programot vacsora, majd borkóstoló követte.
A második napon a résztvevők egy része (19 fő) szakmai vezetéssel megtekintette a Mátrai Erőmű létesítményeit, a visontai Déli Bányát majd a program közös ebéddel zárult. A Bányászati Geológus Fórum résztvevői elhatározták, hogy a kormányzat számára egy közösen egyeztetett előterjesztést készítenek a hazai energiapolitika jövőjét illetően.
5. ̶0Éleslövészet-ezúttal oktatókkal̶1
Miskolc, 2010. december 2.
Hartai Éva: Telkibányai Földtudományi Oktatópark ̵1 földtudományi gyakorlóterep és játszóház a 10-80 év közötti korosztálynak
Less György: Nummuliteszek újabb kutatási eredményei ̵1 Trák konferencia beszámoló
Szakáll Sándor: 2010 IMA konferencia részvételünk, s a mögötte lévő munkánk
Mádai Ferenc: ARD itthon és Norvégiában ̵1 munkánk a kőzetek okozta savképződés kutatásában
Földessy János: Még mindig Rudabánya ̵1 újabb kutatási eredmények
továbbá, a Miskolci Egyetem Földtani Intézete 2010. év poszter termésének bemutatása a tanszék üvegtermében.
Résztvevők száma: 12 fő.
|
|
2009
|
október 26. november 9. november 17. A széndioxid-elnyeletés problémái Három előadásból álló rövid kurzus angol nyelven, magyar tolmácsolással, a B-A-Z. megyei mérnökkamarával közös rendezvény Előadások:
- John Kaldi (Adelaide-i Egyetem, Ausztrália, az AAPG előadója): Carbon capture and geological storage: What are the big issues and opportunities?
- Jorge Loredo Perez (Oviedói Egyetem, Spanyolország): CO2 sequestration research - activities and results in Spain
- Thomas Thielemann (RWE Power AG, Németország): CO2 sequestration R+D - CCS capacity of Europe
november 6-7. III. Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferencia Az Oktatási és Közművelődési Szakosztállyal, valamint a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával közös rendezvény
október 22. Éleslövészet - gyakorlaton az iparban Előadóülés: a ME Ásványtani-Földtani Intézet hallgatóinak beszámolója a nyári gyakorlatról, 18 résztvevő Szabó Erika Angyalka és Kiss Anett a krétai, chaniai "Advanced Clay Short Course"-on vett részt. Lux Marcell a MOL szolnoki Eurázsiai Kutatási Projektek divíziójánál készítette elõ diplomamunkáját. Czeglédi Balázs a gyögyösoroszi Károly-altáró Rotaqua Kft. által végzett érckutatási kõzetminta-gyûjtésében vett részt. Benkó Rita Zsuzsanna a MOL kútvizsgálati felügyelõségénél végzett különféle feladatokat. Boros Andrea a Rotaqua Kft. rudabányai érckutatási talajmintavételezés geokémiai eredményeinek statisztikai értékelésén dolgozott. Seregi Ferenc a Calamites Kft.-nél a nagymányoki kõszénterület kutatásában vett részt. Gaburi Imre a Mátrai Erõmû Zrt-nél dolgozott. Móricz Ferenc a norvég Kjeoy Research Centre-ben folytatta korábban elkezdett geokémiai elemzési tevékenységét. Valamennyien számos szép szakmai és egyéb élményrõl meséltek a megjelentek számára.
október 8. Olajipar és földtudományi mérnöki képzésünk Előadóülés Dr. Somfai Attila, a MOL egykori vezetõ geológusa, a Miskolci Egyetem nyugalmazott tanszékvezetõ egyetemi tanára, professzor emeritusz 75. születésnapja tiszteletére A Miskolci Egyetem Ásványtani-Földtani Intézete, a Magyarhoni Földtani Társulat Észak-magyarországi Területi Szervezete, az MTA Miskolci Akadémiai Bizottsága Bányászati-Földtudományi-Környezettudományi Szakbizottsága és a MOL Nyrt. közös rendezvénye az MTA Miskolci Akadémiai Bizottság székházában. Somfai Attila professzor életútját Dr. Földessy János, a ME Ásványtani-Földtani Intézet igazgatója foglalta össze. Dr. Bérczi István, MOL elnöki fõtanácsadó "Az olajipar helyzete a világban" címmel tartott bevezetõ elõadást. "Alternatív energiaforrások - valódi alternatíva?" volt a címe és témája Dr. Tihanyi László, a ME Olaj- és Gázipari Intézet igazgatója, a Mûszaki Földtudományi Kar dékánja elõadásának. Sõreg Viktor, a MOL eurázsiai kutatási igazgatója "Hazai kõolajtermelésünk kilátásairól" tartott részletes összefoglalót. Végül Dr. Földessy János adott képet az Ásványtani-Földtani Intézet szerepérõl a földtudományimérnök-képzésben. Az elõadásokat köszöntõk követték, majd a rendezõk fogadást adtak az ünnepelt és a vendégek tiszteletére. A rendezvényen 53-an vettek részt.
június 24. Szt. Iván-esti vacsora Kókai István, Harnos János, Somfai Attila és Szepessy András jubiláns tagtársak köszöntése
április 22. Tisztségviselőválasztás előadóüléssel: Holló Sándor: A bükkábrányi mocsárciprusok megmentése és utóélete
április 4. Van új a nap alatt - új felfedezések küszöbén Rudabánya A rudabányai Megyei Bányászattörténeti Múzeum meglátogatása és terepbejárás a külfejtésben
március 6. Van új a nap alatt - új felfedezések küszöbén Rudabánya Közös konferenciát rendezett a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Ásványtani-Földtani Intézete, az MTA MAB Bányászati - Földtudományi - Környezettudományi Szakbizottsága, a Magyarhoni Földtani Társulat Észak-Magyarországi Területi Szervezete, a Magyar Mérnökkamara megyei szervezete, a Rotaqua Kft. és a Pólus Kincs Zrt. a Miskolci Egyetemen. A konferencia iránt olyan nagy előzetes érdeklődés mutatkozott, hogy az egyetem egyik legnagyobb előadóját kellett igénybevenni a konferenciára. A rendezvényen végül több mint 150 résztvevő volt jelen. Közöttük volt Szobota Lajos, a város polgármestere, valamint Hernyák Gábor és Harnos János, a bezárt ércbányák egykori földtani szolgálatának nyugdíjas szakemberei. Az eseményt dr. Bőhm József, a Kar dékánja nyitotta meg. Földessy János a 2007-ben kezdődő kutatási projekt indítékairól, gazdasági eredményeiről, Hadobás Sándor (Rudabányai Bányászattörténeti Múzeum) a bányászat történetéről tartott bevezető előadást. Less György a terület nagyszerkezeti kapcsolatait mutatta be. Földessy János a helyi földtani és szerkezeti viszonyokról, Kupi László az ércesedési szakaszokról és a keletkezési modellről alkotott munkaközi képről adott ismertetőt. A következő blokkban a geokémiai kutatások eredményeiről Gerges Anita számolt be. Földessy János a kolorimetriás terepi módszerek alkalmazását mutatta be a higany- és cinkdúsulások terepi kimutatásának példáin. Szakáll Sándor az ezüst előfordulásának ásványtani hátterét világította meg. Maros Gyula azokról a kisérletekről adott számot, amelyet az IMAGEO magszkenner - spektrométer rudabányai, érckutatási alkalmazásával végeztek. Az előadássorozatot Varga István előadása zárta a Póluskincs Zrt. képviseletében, a Baritmix termékekből készítendő nehézbeton-technológiák bemutatásával. A 2007 óta folyó kutatások a rudabányai lelőhely színesfémérc-potenciáljának felderítésére irányulnak, és jelentős Cu-Pb-Zn-Ag ércesedés felderítéséhez vezettek. A kutatások immár az úgynevezett előkészítési szakasszal folytatódnak, és kapcsolódnak az ércbányászat melléktermékeinek tekitnhető egyéb hasznonanyagok - pl. a barit - felhasználására párhuzamosan folyó kutatásokkal.
|
2008 |
december 11. Bányászat, emberség és szépség választási bizottság megválasztása és előadóülés a skandináv bányászatról, tájakról, emberekről 20 résztvevő Előadók: Seres Anna, Földessy János, Móricz Ferenc
november 7-8. II. Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferencia Az Oktatási és Közművelődési Szakosztállyal, valamint a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával közös rendezvény
október 30. Éleslövészet - gyakorlat az iparban egyetemi hallgatók beszámolói a nyári gyakorlatról, 13 résztvevő Elhangzott előadások:
- Boros Gabriella, Koncsik Henrietta, Nagy Edina: Olajos élmények a MOL-nál
- Pecsenye Péter, Raisz Tamás, Varga Krisztián: Rudabányán ércet kutattunk...
- Szepesi Melinda: Mélyfúrásoknál Erdélyben
- Móricz Ferenc: Fjordok és savas bányavizek
június 24. Szt. Iván-esti vacsora Miskolc-Tapolcán, a Kis-Anna Halászkertben. A vacsorán több jubiláns tagtársat köszöntöttünk: Hernyák Gábor, Bán Miklós, Katona Zsigmondné, Komlósssy György, Madai László, Soós Sándor, Szikszai Gyula.
április 22. A recski kutatások újabb eredményei a MAB Földtani Munkabizottságával közös előadóülés a Publications of the University of Miskolc, GEOSCIENCES, Series A, Mining, Volume 73 kötetben megjelent cikkek ismertetésére Elhangzott előadások:
- Földessy János, Zelenka Tibor, Benedek Kálmán, Pécskay Zoltán, Mádai Ferenc: A recski paleogén magmatizmus
- Zelenka Tibor, Kiss János: A recski paleogén magmatitok szerkezete geofizikai és földtani adatok alapján
- Kovács Sándor, Haas János, Szebényi Géza, Gulácsi Zoltán, Józsa Sándor, Pelikán Pál, Bagolyné Árgyelán Gizella, Görög Ágnes, Ozsvárt Péter, Gecse Zsuzsanna, Szabó Imre: Permo-mezozóos formációk a Recsk-Darnó hegy területen: a recski paleogén érckomplexum rétegtana és szerkezete
- Less György, Báldiné Beke Mária, Pálfalvi Sarolta, Földessy János, Kertész Botond: Újabb adatok a recski vulkanitok és a kapcsolódó üledékes kőzetek korához
- Molnár Ferenc, Jung Péter, Kupi László, Pogány Attila, Vágó Edina, Viktorik Orsolya, Pécskay Zoltán, Hurai, Vratislav: A recski ércesedés magas- és alacsony szulfidizációs fokú epitermális zónái
- Szebényi Géza, Kovács P. Gábor, Ó.Kovács Lajos: A földtani bizonytalanság kutatásmódszertani tényezői a recski mélyszinti ércesedés példáján
- Somodi Anikó, Jordán Győző, Szilágyi Gábor: A recski ércterület felszíni és felszín alatti vizének hidrogeológiája és vízkémiája
- Sasvári Tibor, Földessy János: "Üzenet a víz alól" - az 1996-ban, a mélyszintről készült videofilm bemutatója
|
2007
|
december 13. Vidám év végi felsőoktatási kutatási nap Elhangzott előadások:
- Dávid Árpád: A földtan és a testi örömök - paleofilozófiai életnyomok a holocénben
- Ormos Tamás: Sör-cső. Megvalósíthatósági tanulmány a Miskolci Egyetem és a bőcsi sörgyár közötti távvezeték megépítéséhez
- Földessy János: Recens domborzati elemek oktatására kifejlesztett interaktív szexuális bemutatóanyag a földtani felsőoktatásban
november 9-10. I. Földtudományi Diákkonferencia A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával és az Oktatási és Közművelődési Szakosztállyal közös rendezvény
október 4. Éleslövészet - gyakorlat az iparban egyetemi hallgatók beszámolói a nyári gyakorlatról, 14 résztvevő Elhangzott előadások:
-
Krusóczki Tamás: Gyakorlati hidro- és mérnökgeológia a környezetvédelemben
-
Lux Marcell: Nyári gyakorlat Rudabányán
-
Paripás Noémi: Termálvízkutatás vertikális elektromos szondázással
június 25. Szt. Iván-esti vacsora 31 résztvevő volt jelen a miskolci Rákóczi-pincében. A vacsorán több jubiláns tagtársat köszöntöttünk: Egerer Frigyes (71 éves), Encsy György (85), Radócz Gyula (76), Hermesz Miklós (75) volt az ünnepeltek között. Képek az eseményről (pdf)
május 4-5. Földtan a hazai felsőoktatásban fórum és terepbejárás - az Oktatási és Közművelődési Szakosztállyal közös rendezvény
március 29. A szén jövője (közös rendezvény az MTA MAB Földtudományi Munkabizottságával, 18 résztvevő) Elhangzott előadások:
- Földessy János: A szén reneszánsza
- Ádám László: A borsodi széntelepes összlet kora, ősföldrajzi viszonyai
- Fodor Béla (előadta Földessy János): A szénhez kötött metán a Mecseki szénmezőben
|
2006 |
december 20. Földvári Aladár emléknap A ME Földtan-Teleptani és Ásvány- és Kőzettani Tanszékei társulatunkkal közösen megnyitották a Földvári-emléksarok néven rendezett kiállítást egykori tanszékvezetőjük, a 100 éve született Dr. Földvári Aladár emlékére. A megnyitón a ME MFK dékánja, Dr. Böhm József és Földvári professzor egykori munkatársa, Hajdúné dr. Molnár Katalin nyugalmazott egyetemi docens mondott beszédet, majd a megjelent vendégek számára a két tanszék jelenlegi helyzetéről tartottak bemutató előadásokat az oktatók.
Dr. Földvári Mária, Dr. Földvári Aladár lánya és Dr. Földessy János jelenlegi tanszékvezető az emléksarok poszterei előtt
november 2. Éleslövészet - gyakorlat az iparban (egyetemi hallgatók beszámolói) Az öt előadást 41 érdeklődő hallgatta meg. Elhangzott:
-
Soltész Helga, Rátkai Orsolya: Rezervoárgeológiai tapasztalatok a MOL-nál
-
Büdi Norbert: Gyakorlat a MOL laborjában
-
Majoros Péter: A radioaktív hulladéktárolás előkészületei Bátaapátiban
-
Móricz Ferenc, Hajek Gábor: Fúrás a geotermikus energia nyomában Szlovákiában
-
Gerges Anita: Térképezés a Bükkben
-
Bári Enikő: Egy tanulmányút képei Norvégiából
szeptember 23. A nógrádi vulkanizmus jegyében Kirándulás Prakfalvi Péter vezetésével: a rónabányai tanösvény és az ipolytarnóci park bemutatása, 10 résztvevő.
A rónabányai tanösvényen. A kép jobb oldalán Prakfalvi Péter
május 25. Vezetőségválasztás Előadás: Varga Péterné: Gondolatok a sérülékeny vízbázisok védelembe helyezése kapcsán
május 19-20. Földtan a hazai felsőoktatásban fórum és terepbejárás - az Oktatási és Közművelődési Szakosztállyal közös rendezvény
március 30. A bányászat és környezete - a térség kisvállalkozásai bemutatkoznak Elhangzott előadások:
-
Csizmarik Rita (Három Kör Delta Kft.): Talajvízszennyezés vizsgálata Miskolc K-i kapu térségében (esettanulmány)
-
Tóth Róbert - Csathó Béla (Greenside Kft.): Az oszlári hígtrágya elhelyező terület részleges környezetvédelmi felülvizsgálata és tényfeltárása
|
2005 |
december 8. A földtan az interneten bemutató előadás Vezeti: Földessy János Vezetőségi ülés, a 2006. évi program összeállítása
október 7. Telkibánya terepi bejárás A PHARE CBC záró konferenciához csatlakozó program, amelyet a Miskolci Egyetem, a Kassai Egyetem és Telkibánya Önkormányzata közösen rendezett. Program:
-
Telkibánya - Mária bánya földalatti tantáró
-
Jupiter akna - felszíni horpák - tanösvény
-
Külszíni bányászati emlékek megtekintése - gátak, őrlők, települések
-
Terepi mini vízkémiai-labor bemutató
június 24. Szt. Iván-esti vacsora 24 résztvevő volt jelen. A vacsorán köszöntött jubiláns tagtársak: Juhász András dr. 75 éves, Némedi Varga Zoltán dr. 75 éves, Mátyás Ernő dr. 70 éves kora alkalmával.
április 21. A bányászat és környezete A térségben működő kis- és közép vállalkozások bemutatják milyen a földtannal és bányászattal kapcsolatos munkákkal foglalkoznak, milyen az ipari geológia. Elhangzott előadások:
-
Tóth Gyula: A Kondó-haricai földtani kutatás és bányatelek-kialakítás folyamata
-
Hernádi Béla - Rőczei Zsolt - Bálint Endre: A mélyfúrási geofizika szerepe a Bükkábrányi Bánya elővíztelenítési gyakorlatában
-
Dienes Endre - Kiss Péter: Egy kármentesítés tapasztalatai
|
2004
|
december 9. Évzáró előadódélután Zelenka Tibor makedóniai érckutatásairól és ott készített fényképeiből tartott bemutatót "Nyersanyagkutatás Macedóniában" címmel.
november 11. Mi és a földtudományok a Miskolci Egyetem hallgatóinak és doktoranduszainak előadóülése a MAB Bányászati Föld- és Környezettudományi Szakbizottságának Földtudományi Munkabizottságával közös rendezvény Elhangzott előadások:
- Tóth Andrea: Szennyeződésterjedési modellezés gyakorlati alkalmazásai
- Dobai Enikő - Mádai Viktor: A gyöngyösoroszi flotációs meddő mállottságának vizsgálata
- Németh Norbert: A vetőkarcoktól az egykori feszültségekig
- Szabó Attila: Hulladéklerakók lezárása
június 24. Szt. Iván-esti vacsora Kókai István, 85-ik, Kun Béla, 85-ik, Hernyák Gábor, 75-ik és Somfai Attila, 70-ik életévüket ez évben betöltött tagok köszöntése.
június 9. Választmányi ülés a Miskolci Egyetemen Az ország különböző részeiről érkezett harminc résztvevőt Dr. Bőhm József dékán köszöntötte, és bevezetőjében a kari oktatás jelenlegi helyzetét ismertette. Dr. Tihanyi László dékánhelyettes az oktatási struktúra átalakításának munkáiról számolt be. A földtani ágazatokkal foglalkozó négy tanszék vezetői a műhelyeikben folyó oktató- és kutatómunkát ismertették. A látogatók megismerkedtek az új ásványtani gyűjtemény, illetve a tanszéki korszerű műszerpark érdekességeivel.
április 15. A Bükk természeti- és ásványkincsei konferencia, Miskolc Társszervezők: Miskolci Egyetem Földtan-Teleptani Tanszéke, Bükki Nemzeti Park Igazgatósága, Magyar Állami Földtani Intézet Résztvevők száma: 71 Elhangzott előadások:
- Földessy János: Megnyitó
- Szitta Tamás: A Bükk biológiai értékei
- Less György - Pelikán Pál - Gulácsy Zoltán: A Bükk földtani felépítése - új adatok
- Lénárt László: A Bükki karszt vízkincse
- Gasztonyi Éva - Holló Sándor: A Bükk védendő földtani értékei
- Németh Norbert - Mádai Ferenc: A Bükk szerkezete, kőzetek deformációja
- Szabó Imre: A Bükk hegységi ércesedések
- Földessy János - Zelenka Tibor: A Bükk ásványi nyersanyagai - áttekintés
- Kissné Mezei Ágnes: A bükkábrányi lignit előfordulás művelésének környezeti hatásai
- Baráz Csaba: A BNP kultúrtörténeti értékei
|
2003
|
október 30. Mi és a földtudományok a Miskolci Egyetem doktoranduszainak előadóülése a MAB Bányászati Föld- és Környezettudományi Szakbizottságának Földtudományi Munkabizottságával közös rendezvény Elhangzott előadások:
- Szabó István: Felszínközeli szerkezetek vizsgálata globális inverziós módszerrel
- Faur Krisztina Beáta, Szabó Imre, Trauer Norbert, Zelenka Tibor:
A hollóházai felszínmozgások mérnökgeológiai vizsgálata
- Kertész Botond: Nagyforaminifera-vizsgálatok néhány törökországi paleogén szelvényből
- Németh Norbert, Pethő Gábor: A Köpüs-forrás környékének szerkezeti modellje VLF-mérések alapján
május 29-31. A Darnó-zóna geológiája és geofizikája (közös rendezvény az MhFT Általános Földtani Szakosztályával és az MGE Általános Geofizikai Szakosztályával)
május 9. Új bentonittelepek a Bükk előterében közös előadóülés és terepbejárás az Agyagásványtani Szakosztállyal és Sajóbábony nagyközség Önkormányzatával Megnyitó: Nagy Imre (Sajóbábony polgármestere), Viczián István (MhFT Agyagásványtani Szakosztály), Kiss Péter (MhFT Észak-magyarországi Területi Szervezet) Elhangzott előadások:
- Kozák Miklós - Püspöki Zoltán - Deák János: A "Bentonit Projekt" földtani, teleptani kutatási eredményei
- Kovács-Pálffy Péter: A sajóbábonyi bentonittelepek jellemzése a röntgendiffrakciós vizsgálatok tükrében
- Szöőr Gyula: DTA kontroll a bábonyi bentonitok montmorillonit-tartalmának definiálásához
- Nagy Noémi - Kónya József: A sajóbábonyi bentonit típusminták jellemzése felületi reakciók alapján
- Németh Gábor - Püspöki Zoltán - Gyula Gergő: Adatbázis-építés és szoftverháttér a bentonit kutatásokhoz
- Vincze László - McIntosh Richard - Novák Tibor: A bentonitagyagok szerepe a potenciális bányászati körzet környezet- és természetvédelmi hatásvizsgálatánál
"Bentonitos" terepbejárás a Sajóbábony melletti Vár-hegy oldalában vezetők: Püspöki Zoltán, Bertók János, Tatár István
|
2002 |
december 5. Évzáró klubnap Elhangzott előadás: Földessy János: Világcsavargásaim aranyérc-kutatás ürügyén
november 14. Előadóülés Elhangzott előadások:
- Józsa Gábor (előadta: Prakfalvi Péter): Az ásványvagyon-gazdálkodás helyzete és lehetőségei
- Kiss Péter - Fülöp Miklós: Mi maradt a Borsodi Szénmedencében a nagyüzemi bányászkodás befejezte után?
október 10. Szakmai nap Üzemlátogatás a Mályi Tégla Kft. Pingyom-tetőn lévő agyagbányájában vezetők: Mátó Gyula és Kiss Vince A Lasselsberger Holding Kft. nyékládházi kavicsbányájának megtekintése uszályról, a környék földtanának és egyéb érdekességeinek bemutatása vezetők: Kapás József, Szlabóczky Pál, dr. Mádai Ferenc
február 28. Előadóülés Elhangzott előadások:
- Kókai István: A tápláléklánc spirális mozgása
- dr. Mádai Ferenc: Szemcseszerkezeti vizsgálatok ércbányászati meddőhányók anyagán
|
2001
|
december 5. Évzáró klubnap Elhangzott előadások:
- dr. Kertész Pál: Tanulmányúton Ausztráliában
- dr. Mádai Ferenc:
Díszítőkövek Rómában és Észak-olaszországban
október 25. Bemutatkozik a Mendikás Kft. Elhangzott előadások:
- Szepessy András: A MENDIKÁS Mérnöki, Környezetvédelmi Kft. rövid bemutatása
- Fülöp Miklós:
Földtani kutatási tevékenység a MENDIKÁS Kft.-nél
- Veres Lajos: Van-e élet a bányászat után? A cég tájrendezési munkái
- Molnár Dezső: Az ISO 9001 minőségbiztosítási rendszer működésének tapasztalatai
- Mezei Gábor: Olajjal szennyezett talaj, talajvíz feltárása és mentesítése ipari létesítmények környezetében
- Szepessy András: Bányászati beruházások céljából készült környezeti tanulmányok
szeptember 24. Bemutatkoznak a Miskolci Egyetem doktoranduszai Elhangzott előadások:
- Baracza Mátyás Krisztián: Geofizikai módszerek alkalmazása a környezetvédelemben
- Fedor Ferenc: Kis elemszámú minták statisztikai vizsgálatának egy lehetséges módja
- Hegedűs András: Az Ózd-pétervásári-dombság kőzetfelépítésének és formakincsének összefüggései, az M 1:10000-es felszínalaktani térképezés tapasztalatai
- Mádai Viktor: ARD-szituációk kezelési lehetőségei
- Németh Norbert: Szerkezetföldtani megfigyelések a Bükk északkeleti részén
február 24. A 70. életévüket betöltő tagtársak köszöntése Elhangzott előadások:
- dr. Egerer Frigyes: Elnöki köszöntő
- dr. Juhász András: Szakmai életutam a Borsodi-medencében
- dr. Némedi Varga Zoltán: Szakmai életutam
|
|